Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Kuveyt Türk, 2015 yılında net karını yüzde 20 artırarak 445 milyon TL'ye yükseltti.

Banka açıklamasına göre, Kuveyt Türk Katılım Bankası, 2015'te net karını bir önceki yıla göre yüzde 20 artırarak yılı 445 milyon TL net kar ile kapattı. 2015 yıl sonunda toplam aktiflerini 2014 yıl sonuna oranla yüzde 24 artırarak 42 milyar TL'ye çıkaran Kuveyt Türk, öz varlıklarını da yüzde 13 artırarak 3,4 milyar TL'ye yükseltti.

Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 27 artış sağlayarak 28 milyar TL'ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullandırımında ise yüzde 27 artış gerçekleştirerek 27 milyar TL'lik fon kullandırdı.

Kuveyt Türk, 2015 yılında katılım Türkiye'nin katılım esaslı ilk portföy yönetim şirketi KT Portföy'ü, Almanya'nın ilk katılım bankası KT Bank AG'yi ve Özel Bankacılık Müdürlüğü'nü kurdu.

"Yurt dışı büyüme çalışmalarımız yeni dönemde önemli yer tutuyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, yıl sonu hedeflerine planladıkları şekilde ulaştıklarını belirtti. Uyan, "2015 yıl sonu itibarıyla büyüme ve karlılıkta sektör ortalamasının üzerinde rakamlar elde ettik. 27 yıldır istikrarlı olarak büyümesini sürdüren bir bankayız. Başarımızın temelinde, müşteri ihtiyaçlarını doğru okuma ve buna uygun ürünler geliştirme yaklaşımımız yer alıyor" ifadelerini kullandı.

2016 hedeflerinden de bahseden Uyan, şunları kaydetti:

"2016 yılında çalışmalarımızı KOBİ/esnaf bankacılığı, portföy yönetimi, dijital bankacılık alanlarına yoğunlaştırmayı planlıyoruz. Bu yıl alternatif dağıtım kanallarımızı geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya odaklanacağız. 2015 yılında yeni açılan yurt içi 52 şube ile özel bankalar arasında en fazla şube açan banka olduk. 2016 yılında ise 30 yeni şubemizi daha açarak müşterilerimizin en yakınında olma gayretimizi sürdüreceğiz. Ayrıca özel bankacılık hizmetlerimizi ve Almanya'daki iştirakimiz KT Bank AG'nin portföyünü geliştirmeye devam etmek de önceliklerimiz arasında. Yurt dışı büyüme çalışmalarımız yeni dönemde önemli bir yer tutuyor."