Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların merkez bankaları kararlarını beklerken, yükselişinin sekizinci yılına giren hisse senetlerinde yükselişi işaret etti.

Standard & Poor's 500 Endeksi Mart vadeli kontratları, New York'da 8:11 itibariyle yüzde 0.5 yükselerek 1,990.5 seviyesine ilerledi. Endeks, Asya'dan gelen olumsuz ekonomik veriler sonrası enerji hisse senetlerindeki satışın öncülüğünde, dün beş ayın en uzun rallisini durdurmuştu. Dow Jones Sanayi Endeksi vadeli kontratları 83 puan yükselerek 17,055 seviyesine geldi.

Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) ve önümüzdeki hafta Fed'den gelecek açıklamalar, olası ek teşvik kararı ve faiz oranlarının gidişatı hakkında fikir verebilir. AMB'nin büyümeyi artırmak için ek önlemler alacağına dair beklentiler, petrol fiyatlarında istikrarın oluşmaya başlaması ve olumlu gelen ABD verileri, küresel hisse senetlerinin son 3 haftada sıçrama yapmasına yardımcı oldu.

Cenevre'de Prime Partners baş yatırım uzmanı Francois Savary, "AMB ve Fed'in kararlarını bekliyoruz. Piyasalar toplantılardan netlik sağlanana kadar belirsiz olacak." dedi ve "AMB'nin piyasaya güven verebileceği açık bir şekilde görülüyor. Hisse senedi piyasaları için hala volatil bir dönemdeyiz." diyerek görüş bildirdi.