Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen ve çalışma arkadaşları, Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve 15 Mart'ta Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantılarında alınacak kararları ve dolar ile finansal piyasaların bu kararlara vereceği tepkileri yakından takip ederek ABD'de faiz artırımı konusunda atılacak adımlarla ilgili detaylı planlarını hazırlayacak.

New York'ta Deutsche Bank AG uluslararası baş ekonomisti Torsten Slok, "AMB parasal genişlemeyi artırırsa, ki bizim beklentimiz bu yönde, Fed esas olarak bu kararın dolar üzerindeki etkisi konusunda kaygılanacaktır." dedi.

Yatırımcılar Fed'in 15-16 Mart toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağına inanıyor. Yatırımcılar güçsüz küresel ekonomi ve gergin finansal piyasalar nedeniyle Fed'in bu yönde bir karar alacağını düşünüyor. Dolarda AMB'nin ve belki de BoJ'nin genişlemeci politikasını artırmasının tetikleyeceği artış, ABD'de faiz artırımı konusunda yavaş ilerleme stratejisini destekleyebilir.

Fed Guvernörü Lael Brainard CNBC televizyonuna 7 Mart'ta verdiği mülakatta, AMB'nin faizi negatif bölgede daha da düşürmesi durumunda Fed'in cevabının nasıl olacağı yönündeki soruya verdiği cevapta kendisinin ABD'deki gelişmelere odaklandığını söyledi. Ancak, Brainard bu açıklamasının hemen sonrasında, ABD ekonomisinin yurtdışındaki "güçlü çapraz akımlar" tarafından oradan oraya savrulduğunu ve doların daha fazla değer kazanması durumunda imalat sektörü ihracatının zarar göreceğini söyledi.