Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa hisse senetlerinde son dört haftadır yayılan olumlu hava, hisseleri bir gün daha yukarı tırmanarak, bölgenin gösterge endeksini iki ayın en yüksek seviyesine taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, emtia üreticileri ve otomotiv üreticilerinin en büyük yükselişi gerçekleştirmesiyle, yüzde 0.7 arttı. Endeks gün içinde yüzde 1.1 kadar değerlendi. Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik kararlarını tekrar değerlendirirken, Japonya ve ABD merkez bankalarından gelecek kararları beklemeye başladı. Almanya'nın DAX Endeksi, yüzde 1.6 artarak Batı Avrupa'nın en çok yükselen endekslerinin arasına girdi.

Londra'da Barclays Plc varlık yönetimi birimi yatırım stratejileri başkanı William Hobbs, "Neredeyse yıla başladığımız yere geri geldik ve hala hisse senetlerinin ralli yapmaya devam ettiğini görüyoruz." dedi ve "AMB'nin kararlarına karşı gelen ilk tepkilerden sonra, piyasalar sonunda hamleleri olumlu karşıladığına karar verdi. Çünkü merkez bankaları cephanelerinin bitmediği ve ek politika eylemlerinin bankaları yıkıma sürüklemeyeceği işaretlerini verdi." diyerek görüş bildirdi.

Avrupa hisse senetleri, emtia üreticileri ve bankaların kazançlara öncülük etmesiyle, Şubat ayındaki en düşük seviyesinden yüzde 14'e yakın sıçrama yaptı. AMB'nin teşvik artırmasına yönelik gelek karışık ilk tepkilerin ardından, endeks cuma günü tırmanarak, birkaç gün önceki kayıplarını geri aldı ve bir yıl içindeki en uzun rallisini yaptı. Sıçramadan önce, küresel büyümedeki ve merkez bankaları teşviklerinin etkinliğine dair endişeler, hisse senetlerini Nisan'daki zirvesinden yüzde 27 aşağı çekmişti.