Advertisement

(15:50'de güncellendi)

Dolar euro karşısında yükselişini dördüncü güne taşıyarak, bir aydan uzun sürenin en uzun yükseliş sürecini gerçekleştirdi. Genellikle güvercin tavır benimseyen Chicago Fed Başkanı'nın piyasanın fiyatladığından daha fazla faiz artırımı beklediğini ifade etmesi doların yükselişinde etkili oldu.

ABD Doları bu hafta, 10 önemli para karşısında yükseldi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans Salı günü, bu yıl sonuna kadar tek faiz artırımı olacağını fiyatlayan traderlara karşı duran yetkililerin arasına katıldı. En güvercin yaklaşıma sahip yetkililerden biri olan Evans, bu yıl iki faiz artırımına gidilebileceğini işaret eden projeksiyonların (noktasal grafikler), kendisi için tutarlı olduğunu belirtti. Evans'ın gelecek yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunacak.

Auckland'da Westpac Banking Corp. piyasalar stratejisti Imre Speizer, “Evans'ın yorumları dolar açısından şahin yorumlandı” dedi ve “Bu yönde yorumlar duymaya devam edersek, piyasa yıl sonundaki faiz artırımı fiyatlamasından daha erken gerçekleşebilecek bir artırımını fiyatlayabilir” şeklinde devam etti.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise, Çarşamba günkü konuşmasında faiz artırımı için Nisan ayının uygun olabileceğini belirtti. Bloomberg International'a konuşan Bullard, işsizliğin doğal oranların altına düşmesinin Fed yetkililerini gelecekte daha hızlı faiz artırımına zorlayabileceğini, bütün toplantılarda faiz artış ihtimalinin canlı olduğunu söyledi.

Yatırımcıların, bu hafta para politikasıyla ilgili açıklamalar yapan Chicago Fed Başkanı Evans, Philadelphia Fed Başkanı Harker, St. Louis Fed Başkanı Bullard gibi politika yapıcıların geçtiğimiz haftaki Fed yetkililerinin açıklamalarına göre görece şahin tavrını değerlendirmesi, doların yükselişinde etkili oluyor.

Dolar, geçtiğimiz üç günde yüzde 0.9 değer kazanmasının ardından TSİ 15:45'te euro karşısında yüzde 0.30 değer kazanarak 1.1191 seviyesinden işlem gördü. Söz konusu artış, 18 Şubat'tan bu yana görülen en uzun yükseliş serisi oldu. ABD parası, yatay seyrederek Çarşamba günü yen karşısında yüzde 0.33 yükselerek 112.73 seviyesinden alıcı bulurken, geçtiğimiz üç günde yüzde 0.9 artarak 112.37 seviyesine gelmişti.

(15:50'de güncellendi)