Advertisement

Hedge fonlar, geçtiğimiz haftaki Fed toplantısı öncesinde, dolarda değer kazancına yönelik pozisyonlarını 2014'ten bu yana en düşük seviyeye düşürdü.

Spekülatörler halihazırda ABD para biriminin kuyusunu kazmışken, doları satmaya devam edecek çok az yatırımcı kaldı. JPMorgan Chase analistlerine göre bu durum doların hızlı sıcak para çıkışlarına karşı daha az duyarlı hale getiriyor. Dolarda düşüş ikinci ayına girmişken ve son iki yıldaki diğer büyük düşüşüne benzer bir boyuta ulaşmışken, dolardaki gerileme tersine dönmeye hazırlanıyor.

Yatırımcılar, Fed'in noktasal grafik olarak adlandırılan tahminlerinde faiz artırım sayısı tahminini düşürmesini değerlendiriyor ve bunun dolar rallisinin sona erdiğine dair bir sinyal mi yoksa yükseliş süresince verilen bir ara mı olduğunu tartıyor.
Opsiyon traderleri, Fed para politikasını sıkılaştırmaya devam ederken ve diğer merkez bankaları teşviklerini artırmayı sürdürürken, doların bu yıl 16 büyük para biriminden 14'ü karşısında değerlenmesini bekliyor.

BlackRock'ta San Fransisco merkezli iShares biriminde yatırım stratejisti Tushar Yadava, "Piyasa bize gösterdi ki bu boyuttaki bir harekette sadece pozisyon almak yeterli olmayabilir. Hala iyi veriler geldiğini ve Fed'in bu yıl iki kere faiz artıracağını söylediğini düşünecek olursak, en azından ılımlı bir geri çekilme görme olasılığımız hala muhtemel gözüküyor." dedi.