Advertisement

Uzmanlar, Rus halkının yıllardır tatil için en çok Türkiye'yi tercih etmesinin, Rusya hükümetinin tavrında yumuşamaya yol açabileceğini belirterek, iki ülke arasındaki sorunların yaz aylarından önce çözüleceğini öngörüyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Politik Teknolojiler Merkezi Sosyal Psikoloji Uzmanı Aleksey Roşin, Türkiye ile yaşanan sorunların, Rusya'nın Suriye’ye müdahalesinden kaynaklandığını hatırlattı.

Roşin, "Ancak şimdi Rusya'nın Suriye’den çıkmasıyla Türkiye ile ilişkiler normalleşmeye başlayacaktır." dedi.

Rusya ve Türkiye arasındaki sorunların çok ciddi olmadığına dikkati çeken Roşin, Rus halkının Türkiye'ye uzun süredir ilgi duyduğunu, bu ilgi nedeniyle Rusya hükümetinin yumuşama gösterebileceğini ve sorunların yaz aylarından önce çözüleceğini kaydetti.

Roşin, Rusya’da özellikle orta gelirlilerin Türkiye’ye yıllardır severek seyahat ettiğini vurgulayarak, "Ancak bu insanlar Antalya’da artık neden tatil yapamayacaklarını anlamıyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "sert lider" imajını korumak istemesinin bu süreçte zorluk yaşattığını söyleyen Roşin, yine de iki ülke arasındaki gerginliğin ve bu "soğuk savaşın" en kısa zamanda sonlanması gerektiğini ifade etti.

"Ruslar şimdilik alternatif rotaları kullanıyor"

Rusya Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi Dünya Ekonomisi Departmanı Uzmanı Nigyar Masumova ise Rus halkının şimdilik tatil için alternatif rotaları kullandığına işaret etti.

Yurt dışı seyahat noktaları olarak Avrupa Birliği, Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerinin popülaritesinin arttığını anımsatan Masumova, "Yurt içinde ise Karadeniz ve Hazar Denizi bölgeleri rağbet görüyor." bilgisini verdi.

Masumova, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesi için Suriye’deki durumun normalleşmesi gerektiğini savundu.

Rusya'daki birçok tur operatörüne yaptırım kaldırıldı

Bu arada, Rusya Federal Turizm Ajansının (Rosturizm) Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlar çerçevesinde tur operatörleri listesinden çıkartılan 19 şirketten 13'ü tekrar listeye alınmıştı. Rusya Turizm Endüstrisi Birliği Basın Sözcüsü İrina Turina da bu gelişmenin turizm sektörü açısından önemine dikkati çekerek, "Bu, Rus turistlerin kısa süre içerisinde tekrar Türkiye'ye gidebilmesi açısından bir dönüm noktası olabilir." görüşünü paylaşmıştı.