Advertisement

Türkiye, geçen yıl yüzde 10,3'lük işsizlik oranıyla Euro Bölgesi ortalamasının altında, Avrupa Birliği (AB) ortalamasının ise üstünde yer aldı. Genç işsizlikte ise Türkiye AB ve Euro Bölgesi ortalamasından daha iyi bir performans sergiledi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de geçen yıl itibarıyla işsizlik yüzde 10,3 oldu. 28 üyeli AB'de işsizlik ortalaması yüzde 9, aynı dönemde 19 üyesi bulunan Euro Bölgesi'nde ise yüzde 10,4 olarak gerçekleşti.

AB ülkeleri arasında işsizlik oranının en yüksek olduğu ülkeler sıralamasının zirvesinde yüzde 24,5 ile Yunanistan yer aldı. İşsizlik oranı İspanya'da yüzde 20,8, Hırvatistan'da yüzde 16,5, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yüzde 15,7 ve Portekiz'de yüzde 11,8 oldu. Söz konusu dönemde, AB içinde işsizlik oranı en düşük ülkeler yüzde 4,5 ile Çek Cumhuriyeti ve Almanya, yüzde 5,1 ile Malta oldu.

İşsizlik, söz konusu dönemde Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi Fransa'da yüzde 10,2, üçüncü büyük ekonomisi İtalya'da yüzde 11,4 hesaplandı, Türkiye'de yüzde 10,3 olarak kayıtlara geçti.

- Avrupa'da "genç işsizlik" yüksek

Avrupa ülkelerinin yeni istihdam yaratmakta yaşadığı sıkıntı, özellikle "genç işsizlik" konusunun dünya gündeminde tartışılmasına sebep oldu. Türkiye, AB ülkelerinin en önemli sorunlarından biri olan genç işsizlikte de 2015 itibarıyla yüzde 18,5 ile AB üyesi 15 ülkeden daha iyi bir performans sergiledi. Söz konusu dönemde genç işsizlik oranı AB ülkelerinde yüzde 19,7, Euro Bölgesi'nde ise yüzde 22 oldu.

Yunanistan yaklaşık yüzde 50, İspanya ise yüzde 46 genç işsizlik oranlarıyla bu alanda zirvede yer aldı, bu ülkeleri yüzde 44,1 ile Hırvatistan, yüzde 37,9 ile İtalya, yüzde 31,7 ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve yüzde 31 ile Portekiz izledi.

Avrupa'da 25 yaşın altını kapsayan genç işsizliğin en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 7 ile Almanya, yüzde 11,2 ile Avusturya ve Hollanda oldu.

AA