Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Nisan ayının faiz artışı için uygun olabileceğini belirtti.

Bloomberg International'a konuşan Bullard, işsizliğin doğal oranların altına düşmesinin Fed yetkililerini gelecekte daha hızlı faiz artışına zorlayabileceğini, bütün toplantılarda faiz artış ihtimalinin canlı olduğunu söyledi.

Bullard, bu yıl işsizlik oranının %4.5'e ineceğini öngördü. İşsizlik oranı geçen ay %4.9 ile 8 yılın en düşük seviyelerine yakın gerçekleşmişti. Bullard Fed'in takip ettiği PCE enflasyon hedefinin 2017'de %2'yi aşacağını kaydetti. Bullard ayrıca faiz artışlarının ne hızda olacağına dair yönlendiren noktasal grafiklerden (Dot plot) endişeli olduğunu belirtti, noktasal grafiğin piyasalarda daha önce yaşanan satışları tetiklemiş olabileceğini vurguladı. Bullard "noktasal grafiklerle yönlendirmeye dair endişelerim artıyor. Tüm uygulamadan tek taraflı olarak çekilmeyi bile düşündüm" diye konuştu. 

Bullard'ın bu yıl FOMC'de oy hakkı bulunuyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi geçen haftaki toplantıda faizleri değiştirmemiş ancak bu yıl için faiz artış beklentilerini 4'ten 2'ye düşürmüştü. Yetkililer uzun vadeli işsizlik beklentilerini de %4.8'e indirmişti.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans dün faizlerin bu sene iki kez artırılmasının mantıksız olmadığını belirtmiş, Philadelphia Fed Başkanı  Patrick Harker da faizleri biraz daha hızlı artırma isteğini dile getirmişti.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 26-27 Nisan'da gerçekleşecek. Başkan Yellen faiz artışı için her toplantının 'canlı ihtimal' olduğunu belirtmişti.

Bullard Fed için negatif faiz oranlarının pek olası bir seçenek olmadığını da sözlerine ekledi.

(15:10'da güncellendi)