Advertisement

Avrupa hisse senetleri, perakendecilik hisseleri öncülüğünde kayıplarını dördüncü güne taşıdı.

Next Plc., yıllık satış büyüme tahminlerinin indirdikten sonra yüzde 15 düşerek, perakendecilik hisse senetlerinin Stoxx Europe 600 Endeks grupları arasında en kötü performansı gerçekleştirmelerine neden oldu. Marks & Spencer Group Plc ve Associated British Foods Plc yüzde 4.9 ya da daha fazla düştü. Volkswaged AG, ABD yetkililerle kusurlu dizel motorlar hakkında anlaşma sağlayamaması üzerine, yüzde1.7 düştü.

Endeks, Londra'da saat 16:31 itibariyle yüzde 1.3 düştü. Piyasalar yarın 'Kutsal Cuma' nedeniyle kapalı olacak. Bununla beraber Norveç ve Danimarka piyasaları bugün de kapalıydı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yatırımcıların Avrupa'nın bilanço açıklamalarını beklemesi ve Fed'in faiz artırım hızı hakkında spekülasyon yapmasıyla, altı haftanın ardı ardına en uzun gerilemesini gerçekleştirdi. Endeks 14 Mart'ta iki ayın en yükseğine geldiğinden beri arka arkaya kazanç gerçekleştiremedi. Bu durum, 2016'daki düşüşünün yarısından fazlasını aşan rallide ivme kaybını işaret ediyor.

Cenevre'de Notz, Stucki & Cie.'den Pierre Mouton, "Son altı haftalık rallinin ardından elde edilen kazançların bir kısmını toplamak mantıklı olabilir." dedi ve "Önümüzdeki günlerde açıklanacak bilançoların hayalkırıklığı yaratma olasılığı nedeniyle, yatırımcılar kazançlarını şimdi almaya tercih ediyorlar." diyerek görüş bildirdi.