Advertisement

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Midilli TemsilcisiBoris Çeşirkov, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında varılan anlaşmanın yürürlüğe girmesine dair yaptığı açıklamada, sığınmacıların durumu konusunda Yunanistan'da hükümetin halen ele alması gereken bazı boşluklar bulunduğunu belirterek, "Sığınma mekanizmaları güçlendirilmeli. Yoksa uzun gecikmeler yaşanabilir." dedi.

Geçen yılın ekim ayında adalara yaklaşık 10 bin sığınmacının vardığı günlerin yaşandığını anımsatan Çeşirkov, şunları söyledi:

"Eğer bu sayıyı yarın görürsek sistem tıkanır. Eğer yarın 10 bin kişi gelirse bu insanlar nasıl bir günde kayıt altına alınabilecek? Bir şey söylemek için hala erken. Hala belirsizlik var. Yunanistan yeni yasal değişiklikler yapmak üzere. Avrupa'dan özel kadrolar ne zaman gelecek, kaç kişi gelecek bunları bilmiyoruz. Tam olarak bilgilendirilmiş değiliz."

"Net bir plan görünmüyor"

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yunanistan İletişim Yöneticisi Vicky Markolefa de "Yetkililerden bu anlaşmanın nasıl uygulanacağına ilişkin kesin bilgiler vermelerini bekliyoruz. Şimdiye kadar bu gerçekleşmedi. Ortada net bir plan görünmüyor." ifadesini kullandı.