Advertisement

Çin hisse senetleri, sanayi şirketlerinin karlarındaki artışın dünyanın ikinci büyük ekonomisinin istikrara kavuşmasına ilişkin iyimserliği desteklemesiyle, yükelişini ikinci güne taşıdı.

Şanghay Bileşij Endeksi, geçtiğimiz haftanın kazançlarını genişleterek yüzde 0.5 yükseldi. Yükselişe, tüketici ürünleri üreticileri ve sanayi şirketleri hisse senetleri öncülük etti. Wuliangye Yibin Co. hisseleri, şirketin açıklanan yıllık karında sıçrama olmasının etkisiyle sekiz haftanın zirvesine tırmandı. Hong Kong hisse senedi piyasasının kapalı olması nedeniyle işlem hacmi, ortalamanın altında seyretti.

Ulusal İstatikstik Bürosu'nun Pazar günkü açıklamasına göre sanayi karları yedi aylık düşüş serisinden çıkarak, Ocak-Şubat döneminde bir önceki yıla göre yüzde 4.8 tırmandı. JK Life Insurance Co.'ya göre karlardaki artuş, ekonomik büyümenin yükseliyor olabileceğini ve hisse senetlerinde daha fazla yükseliş anlamına gelebileceğini işaret ediyor.

Şanghay'da JK Life Insurance Co. fon yöneticisi Wu Kan, “Piyasa, makroekonomiye ilişkin herhangi bir yükseliş sinyaline karşı çok hassas.Sanayi karları gibi verilerde iyileşme güven verici ve yatırımcı algısını iyileştiriyor. Piyasa taban oluşturma aşamasında ve bir çok yukarı ve aşağı yönlü hareket göreceğiz” dedi.