Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 5 Nisan Salı

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı, ardından Avukatlar Günü dolayısıyla avukatları kabul edecek.

(Ankara/11.00/15.30)

2- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısına katılacak.

- Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık edecek, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'ye yapacağı ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/11.30/14.00/19.30)

3- AK Parti, CHP, HDP ve MHP Meclis grup toplantıları yapılacak.

(TBMM/11.15/13.30/12.30/10.30)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kartaltepe Kent Ormanı'nda, "Çanakkale Ruhu Keçiören'de" programına katılacak.

(Ankara/11.00)

2- Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde "Google For Education" protokol imza töreni ve "Google Üniversite Seçimim" platformu tanıtımında yer alacak.

(Ankara/10.00)

3- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'nin birinci yılı dolayısıyla Hilton Otel'de düzenlenen toplantıya katılacak.

(Ankara/09.30)

4- TBMM'den

- TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulmasına dair kanun tasarısının görüşmelerine devam edilecek.

- Adalet Komisyonu'nda Bilirkişi Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine başlanacak.

(15.00/15.30)

EKONOMİ

1- Bi̇li̇m, Sanayi̇ ve Teknoloji̇ Bakanı Fi̇kri̇ Işık, TÜBİTAK Hedef Türkiye Çalıştayı'na katılacak, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Media Laboratuvarı'nı, Forsyth Enstitüsü'nü, Harvard İnnovation Laboratuvarı'nı, Wyss İnstitute'yi ziyaret edecek, Harvard–Kocaeli Üniversitesi Değişim Programı Araştırmacı Ödülü sahipleri ile görüşecek.

(Massachusetts/Boston)

2- Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Hollandalı yatırımcılarla bir araya geleceği CEO toplantısına katılacak, Rotterdam Limanı’nı ziyaret edecek, MÜSİAD tarafından gerçekleştirilecek akşam yemeğinde bulunacak.

(Rotterdam/Lahey)

3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Microsoft Ankara Zirvesi'ne katılacak, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Ödül Töreni'nde yer alacak.

(Ankara/09.30/11.00)

4- TÜİK, 2014-2015 dönemine ilişkin bitkisel ürün denge tablolarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran'da dördüncüsü düzenlenen Türkiye-İran-Azerbaycan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak, heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyecek, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ikili görüşmeler yapacak.

(Ramsar)

2- KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya sunacak.

(Lefkoşa)

3- TBMM Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonu heyeti, Hollanda Gençlik Dairesi ve parlamentoda temaslarda bulunacak, Türk toplumu temsilcileriyle bir araya gelecek.

(Rotterdam)

4- Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki gerginlik ve diplomatik gelişmeler izleniyor. AGİT Minsk Grubu, krizi görüşmek üzere Viyana'da bir araya gelecek.

(Bakü-Erivan-Viyana)

5- Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier bir araya gelecek.

(Paris)

6- İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin serbest bırakılması için esirlerin aileleri tarafından oturma eylemi düzenlenecek.

(Ramallah)

7- Suriye'deki iç gelişmeler, geçici ateşkesin durumu, rejimin muhaliflere saldırıları, terör örgütü IŞİD ile çatışmalar ve diplomasi trafiği takip ediliyor.

(Washington/Moskova/Halep/İdlib/Şam)

KÜLTÜR SANAT

1- Şair Behçet Necatigil, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde düzenlenen sempozyumla anılacak.

(İstanbul/10.00)

2- Sadri Alışık, doğumunun 91. yılında mezarı başında, oğlu Kerem Alışık ve sanatçı dostları tarafından anılacak.

(İstanbul/12.00)

3- Türk sinemasının ünlü oyuncusu İzzet Günay için "Saygı Gecesi" düzenlenecek, sanatçının koleksiyonları bir sergiyle sanatseverlere sunulacak.

(İstanbul/19.30)

4- Yılmaz Güney, ölümünün 32. yılında, "Halkın Sanatçısı, Halkın Savaşçısı" belgeseli ile anılacak.

(İstanbul/20.00)

5- Fahir Atakoğlu, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Ali Sunal, Doğa Rutkay, Tuvana Büyükçınar ile merhum Attila İlhan, FMV Işık Okullarından ödül alacak.

(İstanbul/11.45)

AA