Advertisement

Asya hisse senetleri, ham petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte enerji hisselerinin geri çekilmesi ve yenin 18 ayın zirvesi yakınında seyretmesi sonucu Japonya hisselerine gelen satışlarla birlikte değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 10:03'te yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu ve 10 Mart'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Japonya'da Topix Endeksi, yenin dolar karşısında, iki günlük yükselişinin ardından 111.50 seviyesinin altına değer kazanmasını sonrası, yüzde 1.4 geriledi. Fed'in faiz artırımını kademeli gerçekleştireceğini taahhüt etmesi piyasaları yatıştırdı ve küresel hisse senetleri, tüm dünyada merkez bankalarının güveni yeniden sağlamaları ile birlikte, Şubat ayının ortasında gördüğü 2.56 yılın en düşük seviyesinden ralli yaptı. Petroldeki yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğünde üretimim durdurulmasına yönelik anlaşmada çatlakların meydana gelmesinin ardından teklemeye başladı ve petrol son üç seansta yüzde 7'den fazla değer yitirdi.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Emtianın yeniden düşmeye başlaması ve piyasaların aşırı alım durumunda olması ile birlikte, bu noktada bir miktar geri çekilme görüyoruz," dedi ve "Fed kısa vadede güvercin yorumları ile biraz destek sağladı" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 düşerken, Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.7 geri çekildi.