Advertisement

(23:55'te güncellendi)

Petrol fiyatları, İran'ın katılımı olmadan da üretimi dondurmada karar birliğine varılabileceği söylentileriyle yükseldi.

Petrol vadelileri bir ayın düşüğünden yükseldi. Kuveyt'in OPEC temsilcisine göre, petrol üreten ülkelerin üretimi Ocak seviyelerinde dondurma kararında, İran'ın fiyatları yukarı çekmeye yardımcı olacak karara katılmaması durumunda bile, anlaşabileceğini söyledi.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) kontratları, New York Mercantile Exchange (NYMEX)'te, yüzde 0,6 yükselerek, varil başına 35.96 dolar seviyesine tırmandı. WTI, gün içinde 35.24 dolar seviyesine değdikten sonra Petrol vadelileri New York saatiyle 15:12'de işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 19 altındaydı.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0.7 yükselerek varil başına 37.95 dolar seviyesine geldi. Brent petrol, gün içinde 4 Mart'tan beri en düşük seviye olan 37.27 dolar seviyesindeydi. 

Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a göre 73 sent primle kapattı.

New York'taki Again Capital'in ortaklarından John Kilduff, "Piyasalar çok büyük bir satış baskısının altındaydı." dedi ve "17 Nisan'daki toplantıdan çıkacak üretimi dondurma planlarının nasıl çıkacağını beklemekteyiz. Büyük olasılıkla bir başka stok artışı da göreceğiz." diyerek görüş bildirdi.

(23:55'te güncellendi)