Advertisement

Fed yetkililerinden gelen şahin açıklamalar ve düşen petrol fiyatlarının gelişen ülke varlıklarına talebi azaltmasıyla para birimleri ve gelişen ülke Borsaları düştü.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'ın dünkü açıklamasında piyasaların bu yıl sadece 1 faiz artışı beklemesinin 'kötümser' olduğunu belirtmesiyle Güney Kore para birimi won kayıplara öncülük etti. Güney Afrika randı ve Malezya ringiti Brent petrolde 7 haftadaki en büyük 3 günlük düşüşle geriledi.

Gelişen ülke para birimleri bu ay emtia fiyatlarındaki değer kaybıyla geriledi ve Mart ayında en az 1998 yılından beri görülen en büyük artışını sonlandırdı.

Bank of Singapore'ta Döviz stratejisti olan Sim Moh Siong "Düşen emtia fiyatları ve Fed'den faiz artış beklentileri para birimlerinin yeniden düşmesine neden oldu. Gelişen ülkelerdeki performans merkez bankalarının çok da rahat edemeyeceği bir noktaya geldi" şeklinde konuştu.

Para birimleri

MSCI Gelişen Piyasa Para Birimleri Endeksi Hong Kong'ta saat 1:42'de %0.4 düştü. Endeks Mart'ta %5.2 yükselişin ardından Nisan ayında %0.6 aşağıda seyrediyor. Won %0.8, rand %0.4, ringit %0.3 düştü.

Brent petrol fiyatları %0.4 geriledi ve böylece petrolün 3 günlük kaybı %5.2'ye ulaştı. Fiyatlar bu yılki zirvenin %12 altında seyrediyor.

Hindistan rupi'si merkez bankasının 6 ayda ilk kez faiz indirmesine rağmen yedinci günde de yükseldi. Çin yuan'ı ise tatilin ardından %0.27 değerlendi.

Borsalar

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi %0.9 düştü ve Nisan ayındaki düşüşünü %2.1'e taşıdı. Endeks Mart'ta %13 yükselmişti.

Endeksteki 10 sanayi grubu da enerji öncülüğünde düştü.

Hong Kong'ta Hang Seng China Enterprises Endeksi %1.5, Tayvan ve Tayland'da borsalar %1 oranında düştü. Çin'de Şanghay Borsası ise hükümetin ekonomiyi destekleyeceği spekülasyonuyla %1.5 yükseldi.

Bangkok'taki Asia Wealth Securities'de araştırma bölümü başkanı Warut Siwasariyanon "Fed yetkililerinden gelen karışık sinyaller nedeniyle faiz görünümü belirsiz. Yatırımcılarımıza hisse senedi yatırımları konusunda temkinli olmalarını öneriyoruz" diye konuştu.