Advertisement

Pazartesi günü gündeme gelen Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) raporunda, Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca'dan elde edilen 11.5 milyon kayıtta, UBS ve diğer bankaların artan ABD incelemeleri karşısında müşterilerinin offshore şirketlerinden kendilerini uzak tutmakta zorlandıkları belirtiliyor. Kayıtlar ayrıca, özellikle Avrupalı bankaların müşterilerine bu offshore şirketlerin kuruluşlarında nasıl yardımcı olduklarını gösteriyor. HSBC ve iştiraklerinin oluşturdukları paravan şirketler Mossack Fonseca aracılığıyla kurulan şirketlerin 2,300'ünü oluşturuyor. ICIJ raporuna göre, UBS ve Credit Suisse de 1,100'er şirket ile HSBC'yi takip ediyor.

Offshore şirketlerin kullanımı tamamen yasal da olabilir. Politikacılar, patronlar ve ünlü simaların gizli bir ekosistemden nasıl faydalandıklarını gösteren belgeler Pazar günü gündeme geldiğinden bu yana hızlı bir şekilde dünya kamuoyunda bir tartışmayı ateşledi. Ortaya çıkan skandal aynı zamanda bankalar için de yeni bir başağrısı olacağa benziyor. Bazı bankalar geçtiğimiz yıllarda milyarlarca dolar ceza öderken, teftişleri artırma sözü vermişlerdi. Bankalar ayrıca vergi kaçakçılığı ve vergi suçluları için bir liman olduklarına dair suçlamaları sonlandırmak için daha önce karlı bir iş olarak görülen birimlerini kapatmışlardı.

ICIJ raporuna göre, 2010'da, UBS ABD tarafından sürdürülen yasadışı vergi kaçırma amacı güden paravan şirketlere yönelik soruşturmanın üstesinden gelmeye çalışırken Zürih merkezli banka paravan şirketlerden çekilme yollarını arıyordu. ICIJ raporuna göre, aynı yıl Mossack Fonseca ile bir toplantıda, UBS temsilcileri Mossack Fonseca'nın paravan şirketlerin tespit edilmesinden sorumlu olması gerektiğini ileri sürmüştü. Ancak, Mossack Fonseca da bazı paravan şirketlerin kim olduğunu bilmediğini çünkü UBS'in bilgi sakladığı iddiasında bulunmuştu.

Bloomberg News