Advertisement

Opsiyon traderları için TL sakinlik dönemine girdi.

Parada gelecek ay olması beklenen dalgalanmaları ölçen kontratlar, 2016 yılında gelişen piyasalar arasındaki en sert geri çekilmeyi gerçekleştirerek, Aralık 2014'ten bu yana görülen en düşük seviyesine geldi. Bu durum Türkiye ekonomisine olan güvenin giderek arttığını işaret ediyor. Söz konusu düşüş, fiyat dalgalanmalarına karşı koruma maliyetinin azalmasıyla birlikte düşük faizli para birimlerinde borçlanıp yüksek faizli varlıklar satın alan carry traderları için destek oldu.

Bir aylık volatilitede düşüşte, yavaşlayan enflasyon ve gelişen piyasa varlıklarına karşı yenilenen iştah etkili oldu. Gelişen piyasa varlıklarına olan iştahın artışında ise merkez bankalarınca açıklanan teşvik paketleri ve Fed'in faiz artırımını kademeli olarak gerçekleştireceği yönündeki spekülasyondan kaynaklanmıştı.

Traderlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın yakında görev süresinin dolacak olmasına karşın, TL'de risk alma konusuna daha iyimser yaklaşıyorlar.

Paris'te Credit Agricole SA Döviz stratejisti Guillaume Tresca, “TL'de yeni bir dayanıklılık var. Küresel algı iyileşiyor. Türkiye'deki olaylara karşı piyasada bir çeşit yorgunluk var, bu yüzden yatırımcılar lira cinsinden varlıklar almakta daha güvenli hissediyorlar” dedi.