Advertisement

(23:15'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, küresel büyümedeki zayıflığın derinleşeceğine dair endişelerin kaynamaya başlamasıyla düşerken, Standard & Poor's 500 Endeksi dört haftanın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Bankalar, bonoların güvenli limana oluşan talep ile ralli gerçekleştirmesiyle, 10 yıllık hazine tahvillerindeki düşüşle birlikte, endeksteki gerilemeyi hızlandırdı. Bank of America Corp. yüzde 2.4 düştü. Sağlık hizmetleri hisse senetleri, Allergan Plc'nin yüzde 15'lik kaybı sebebiyle, kayıplarını üçüncü güne taşıdı.

S&P 500, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 1 düşerek 2,045.29 seviyesine gerileyerek, 13 ayın en uzun sakin seyrini bitirdi. Dow Jones Sanayi Endeksi, 133.68 puan düşerek 17,603.32 seviyesine geriledi. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 1 civarında düştü. 

Rhino Trading Partners'te şef hisse senedi stratejisti Michael Block, "Piyasalar durmaya başladı." dedi ve "Bu da işin bir parçası ve Japon yenindeki rallinin devam etmesiyle daha beter oluyor. Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yeni vergi kuralları Allergan'da büyük kayıplara yol açtı. Yarın Fed var ve beklentiler fazla güvercin tutumdan yana ancak böyle olmaması durumunda yatırımcıların kafası karışacaktır." diyerek görüş bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın çıkardığı, ABD şirketlerinin vergi ödemelerinden kaçınmak adına borçları yabancı ana şirkete düzenlemesini kısıtlayan yasalardan sonra, Allergan Plc yüzde 15 düştü ve Pfizer Inc. ile ola 160 milyar dolarlık birleşme planını tehlikeye attı.

S&P 500 Endeksi'ni Şubat ayında 22 ayın düşüğünden yüzde 13 kadar yukarı çeken ralli, yatırımcıların merkez bankalarının küresel ekonomikdeki zayıflığı savuşturup savuşturamayacağını değerlendirmesiyle, ivme kaybetmeye başladı. Çin'deki yavaşlamanın sıçrayabileceğine dair endişeler, düşen petrol fiyatlarıyla şiddetlenerek, hisse senetlerini tarihin en kötü yıla başlangıcını gerçekleştirmesine sebep olmuştu. Petroldeki sabit fiyatlar ve politika yapıcıların büyümeyi desteklemeye dair çabalarına devam edecekleri yönündeki sinyaller hisse senetlerinin geri dönüş yapmasına yardımcı oldu.

(23:15'te güncellendi)