Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Almanya ekonomisinin zayıfladığına dair işaret veren rapor sonrası, otomotiv üreticileri ve emtia hisse senetlerindeki düşüşlerle bir aydan fazla sürenin en düşüğüne doğru geriledi.

PSA Peugeot Citroen yüzde 6.2 düştü. ThyssenKrupp AG, Vale SA'nın Alman çelik üreticisinin Brezilyalı ortaklığındanki hisselerini Alman çelik üreticisinin aldığını açıklamasından sonra yüzde 4.3 düştü. ArcelorMittal ve Glencore Plc. ise madencilik hisse senetlerindeki kayıplara öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da 16:33'te yüzde 1.8 düşerek, 25 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine doğru ilerledi. Bütün sanayi grupları ve batı Avrupa endeksleri geriledi. DAX Endeksi, Alman fabrika siparişlerindeki beklenmeyen düşüşün, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin zayıfladığını işaret etmesiyle, yüzde 2.5 geriledi.

Eppstein, Almanya'da, MPPM EK işlemler müdürü Guillermo Hernandez Sampere, "Yatışma beklentileri doğrulanmış oldu." dedi ve "Avrupa Merkez Bankası (AMB)'nın son toplantısından beri riks davranışları olmadı. Yatırımcıların güveni hala geri gelmedi."

Stoxx 600 Endeksi'nin, AMB'nin teşvik paketi sonrası oluşan olumlu havanın desteğiyle,11 Şubat'tan itibaren sıçrayışı, 14 Mart'ta iki ayın zirvesine çıktıktan sonra durdu. Piyasanın iyileşeceği konusunda şüpheli olan yatırımcılar bölgedeki öz sermaye fonlarından paralarını geri çekerken, analistler kar artışı beklentilerini bozdu ve şimdi 2016 için gerileme tahmininde bulunuyor.