Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 6 Nisan Çarşamba

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turnuvası Basın Turu'na katılacak, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz’ı kabul edecek.

- Erdoğan, 23. Muhtarlar Toplantısı'nda muhtarlara seslenecek, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Nuri Necipoğlu ile görüşmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Başsavcıvekili Halil Adıgüzel ve görevi sona eren Başsavcıvekili Mehmet Ekmekçi’yi kabul edecek.

(Ankara/11.00/12.00/13.30/16.00/17.30)

2- Başbakan Ahmet Davutoğlu, Finlandiya'da

- Davutoğlu, Finlandiya Parlamento Başkanı Maria Lohela ile bir araya gelecek. Finlandiya Başbakanı Juha Spila ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecek Davutoğlu, çalışma yemeğinin ardından Spila ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Başbakan Davutoğlu, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüşecek, ardından Türk-Fin işadamlarıyla yuvarlak masa toplantısında bir araya gelecek.

(Helsinki)

3- Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olacak.

- Kurtulmuş, Siteler esnafını ziyaret edecek.

(Ankara/10.00/14.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, "Türkiye'de Deniz Stratejisi" konusunda geliştirilen projenin tanıtım toplantısına katılacak.

(Ankara/10.00)

2- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Moritanya'da Su ve Sanitasyon Bakanı Mohamed Abdullahi Ould Oudaa, Çevre Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Amedi Camara, Ekipman ve Ulaştırma Bakanı Ahmed Salem Ould Abderaouf ile ayrı ayrı görüşecek.

- Su, orman, meteoroloji alanlarındaki protokol imza törenleri ile devir teslim törenlerine katılacak Eroğlu, Oum-Tounsi Havalimanı'nı ziyaret edecek.

(Nuakşot)

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Şırnak'ın Silopi ilçesinde şehit olan polis memuru Yaşar Yavaş için Kocatepe Camisi'nde öğle namazını müteakip düzenlenecek cenaze törenine katılacak.

(Ankara/12.58)

4- TBMM'den

- Genel Kurulda Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kurulmasına ilişkin kanun tasarısının görüşülmesine devam edilecek.

- İçişleri Komisyonunda "Kolluk Gözetim Komisyonu" kurulmasına ilişkin kanun tasarısı ele alınacak.

- Adalet Komisyonunda Cezai Konularda Uluslararası Adli İşbirliği Kanunu Tasarısı görüşülecek.

- KİT Komisyonunda Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü ile Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 2013-2014 hesapları ele alınacak.

(TBMM/14.00/10.30/10.30/10.00)

EKONOMİ

1- 19. Avrasya Ekonomi Zirvesi

- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zirvede konuşacak.

- Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, "Diyalogla İpekyolu Ekonomi, Enerji, İstemsiz Göç ve Terörizm" oturumuna katılacak.

- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, zirvenin öğleden sonraki bölümüne iştirak edecek.

(İstanbul/10.00/14.00)

2- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, ABD'li ve Türk işadamları ve girişimcilerle ayrı ayrı bir araya gelecek, Northeastern Üniversitesi Rektörü ile görüşecek, ziyaretlerde bulunacak, Türkiye'nin Boston Başkonsolosluğundaki resepsiyona katılacak.

(Boston)

3- Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen ile görüşecek, Türkiye-Hollanda JETCO I. Dönem Toplantısı ve İmza Töreni'ne katılacak, Türkiye-Hollanda İş Forumu açılış oturumuna iştirak edecek, "EXPO 2016 Antalya" Hollanda Pavyonu'nun tanıtımında bulunacak.

(Lahey)

4- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyeleri ile TİGEM tesislerinde kahvaltılı toplantıda bir araya gelecek, TOBB'da düzenlenecek Lisanslı Depoculuk ile ilgili toplantıya katılacak.

(Ankara/ 09.30/14.00)

5- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 22. İstanbul Kırtasiye, Kağıt, Okul ve Ofis Ürünleri Fuarı’na iştirak edecek, Ticaret İl Müdürlüğünü ziyaret edecek.

(İstanbul/12.30/13.45)

6- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kanser Haftası dolayısıyla Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığınca ortaklaşa düzenlenen Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu'na katılacak.

(Ankara/12.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- KKTC'de, Başbakan Ömer Kalyoncu'nun, hükümetin istifasını sunmasının ardından gelişmeler izleniyor.

(Lefkoşa)

2- Uluslararası Af Örgütü Fas Ofisi, "2015 Dünya'da İdam" raporunu basın toplantısıyla açıklayacak.

(Rabat)

3- Suriye'deki iç gelişmeler, geçici ateşkesin durumu, rejimin muhaliflere saldırıları, terör örgütü IŞİD ile çatışmalar ve diplomasi trafiği takip ediliyor.

(Washington/Moskova/Halep/İdlib/Şam)

AA