Advertisement

(22:50'de güncellendi)

Petrol fiyatları, ABD petrol stoklarının 80 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesinden düşmesiyle kazançlarını genişletti.

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 5.4 kadar yükseldi. Petrol stokları geçtiğimiz hafta 4.94 milyon azaldı. Rafineriler üretim ve ithalatın azalmasıyla üç ayın en fazla petrolünü işledi.

Petrol fiyatları, Kuveyt'in üretimi dondurma kararının İran olmadan da alınabileceğini söylemesinin ardındand yükseldi. Kuveyt OPEC başkanı Nawal al-Fezaia Salı günü, önemli petrol üreticilerinin Doha'da 17 Nisan'daki toplantılarında üretimi dondurmak için anlaşma yapmaktan başka bir seçeneklerinin olmadığını ve bu anlaşma fiyatları yukarı çekebileceğini belirtti.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 1.86 dolar yükselerek varil başına 37.75 dolara çıktı. Kontrat Salı günü, önceki iki günde yüzde 6.9 düştükten sonra, yüzde 0.5 yükseldi. Toplam işlem hacmi, 100 günlük ortalamasının yüzde 30 üzerindeydi.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 1.97 dolar ya da yüzde 5.2 yükselerek varil başına 39.84 dolara tırmandı. Kontrat Salı günü 18 sent yükselerek 37.87 dolardan kapanmıştı. 

(22:50'de güncellendi)