Advertisement

(23:45'te güncellendi)

Petrol, üretimin dondurulması konusunda anlaşmaya varılacağına ilişkin beklentilerle yükseldi ve Asya ve Avrupa'da enerji sektörü hisselerine alımların gelmesini sağladı. Avrupa hisseleri, enerji sekrtörü öncülüğünde, altı haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. ABD hisse senetleri petrol ve sağlık hizmetleri hisse senetlerindeki rallilerle yükselirken, dolar güç kazandı.

Avrupa hisse senetleri, Salı günü bir ayı aşkın sürenin en güçlü düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yükseldi ve Standard & Poor's 500 hisse senetleri, ABD'de hisse senetlerinin yaklaşık iki ayın en hızlı iki günlük düşüşünün ardından, petrol fiyatlarının yükselmesi ve Pfizer Allerga arasındki anlaşmanın bozulmasıyle sağlık hizmetleri hisselerindeki ralliyle, sıçrama yaptı. Ham petrol, Kuveyt'in, büyük petrol üreticilerinin İran olmasa da üretimi dondurma konusunda anlaşmaya varabileceklerini kaydetmesinin ardından yüzde 5'ten fazla sıçradı ve kazancını ikinci güne taşıdı. Dolar, bu akşam açıklanacak olan Fed'in Mart ayı toplantı tutanakları sonrası düştü.

Enerji sektörü hisse senetlerindeki yükselişler, büyüme görünümüne ilişkin endişelerin derinleşmesi sonucu son bir haftada küresel hisse senetlerinin değerinde görülen 1 trilyon dolarlık eriminin ardından, yatırımcıların güveninin yeniden artmasına yardımcı oldu. Fed toplantı tutanakları, Mart toplantısınan bu yana yetkililerden gelen karışık işaretlerin ardından, Nisan ayında faiz artırımının olası olmadığını işaret etti.

Charles Schwab'ın baş yatırım stratejisti Liz Ann Sonders, "Benim için Fed tutanakları hiç sürpriz olmadı. Dolarla bu gerilemenin birazında değişiklik göreceksek veya kredi marjını etkileyecek olan, petrol fiyatlarında tekrar gerileme yaşanırsa, o zaman hisse senedi piyasalarının tehlikede olduğunu düşünürüm. dedi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8 yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 16:00'da yüzde 1.1 yükseldi. 

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, doların yen karşısında 2014 Ekim ayının en düşük seviyesine gelmesiyle, yüzde 0.3 düştü. Dolar yüzde 0.4 düşerek euro başına 1.1431 dolar seviyesine geldi.

(23:45'te güncellendi)