Advertisement

Gelişen ülke hisse senedi piyasaları bugün kayıplarını sürdürdü. Çin'de hisse senetleri 3 ayın zirvesinde kapanmasının ardından kayıp ve kazançlar arasında gidip geldi. Güney Afrika randı ve Malezya ringiti yükselirken gelişen ülke paralarından oluşan endeks düştü.

Tayvan'da piyasalar iki günlük tatil sonrasında açılırken ülkenin Borsası ve para birimi değer kaybetti.

Gelişen ülke varlıkları emtia fiyatlarındaki düşüş ve Fed'den faiz artışının öteleneceği beklentisiyle 2009'dan beri en iyi aylık performansı kaydetmişti. Nisan ayında ise gelişen ülke varlıkları düşüşte...

IMF Başkanı Christine Lagarde dün küresel toparlanma karşısında artan risklere dikkat çekerken Boston Fed Başkanı Eric Rosengren bu yıl yalnızca bir faiz artış beklentisinin fazla kötümser olduğunu belirtmişti.

Jakarta'daki Samuel Aset Manajement'ta yönetici olan Agus Yanuar, "Bu yıl gelişen ülke hisse senedi piyasalarının gelişmiş piyasalardan daha iyi performans göstereceğine inanıyorum. Çin ekonomisine dair riskler azaldı, Fed de yılın 2. yarısına dek faiz artırmayabilir" diye konuştu.

Borsalar

Gelişen ülke borsalarından oluşan endeks Hong Kong'ta 1:06'da %0.1 gerileyerek 811.83 puan oldu.

Nisan'da %3 düşen endeks Mart ayında %13 yükselmişti. MSCI Endeksi'nde en çok teknoloji hisseleri düştü.

Tayvan Taiex Endeksi %1.6 düşerek 5 haftanın en düşük seviyesini test etti.

Singapur'daki Standard Chartered'ta yatırım stratejisti olan Tarık Ali, "Bu yıl gelişen piyasalardaki rallinin devam edeceğine inanmıyoruz. Geçen yılki ralli, gelişen ülke varlıklarına dair aşırı kötümserlik ve Fed'in güvercin tutumundan kaynaklanıyordu" yorumunu yaptı.

Para birimleri

MSCI Gelişen Piyasa Para Birimleri Endeksi %0.1 düştü, Tayvan doları %0.3'le düşüşe öncülük etti. Endeks Mart ayında %5.2 ile rekor yükseliş kaydetti, ilk çeyrekte ise yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesiyle yaklaşık %4 yükseldi.

Bugün Hindistan rupisi ve Çek korunası %0.1 düştü. Rand %0.5, ringit ve Meksika pesosu %0.3, Tayland bahtı ise %0.2 değer kazandı.