Advertisement

(22:15'te güncellendi)

Dolar, Fed tutanaklarının ardından, politika yapıcıların 2016 yılındaki faiz artırımı beklentilerini geri çekmesiyle, yen karşısında 2014 Ekim ayından beri en düşük seviyesine geldi.

Tutanaklar, Fed'in Mart ayında faiz oranlarını değiştirmeme kararına daha fazla ışık tutarak, bazı politika yapıcıların Nisan ayı faiz artırımını tartıştığı ancak bazı yetkililerin de, küresel büyümedeki yavaşlığın ABD ekonomisindeki genişlemeyi durdurabileceği endişesiyle, faiz artırımında tedbirli davranmayı tercih ettiğini gösterdi.

ABD para birimi 16 Mart'ta, Fed Başkanı Yellen'in doların iki yıllık değer kazanışının enflasyon üzerine yük olduğunu açıklamasının ardından düşmüştü. Merkez bankası yetkilileri bu yıla ilişkin faiz artış beklentilerini 4'ten 2'ye düşürmüştü.

St. Louis'de Edward Jones & Co.’s sabit gelir araştırma departmanı başkanı Tom Kersting, "İlginç olan şey küresel ekonomi üzerine ne kadar odaklanmış oldukları" dedi ve "Dolar biraz güçsüzleşti ancak bu uzun süren azımsanamayacak bir güçlenmeyi takiben oldu." diyerek görüş bildirdi.

Dolar yen karşısında, New York'ta saat 14:08 itibariyle yüzde 0.6 düşerek 109.64 seviyesine geldi. Dolar, yüzde 0.1 değer kaybederek euro başına 1.14 dolar seviyesine gerileyerek, Ekim ayından beri en zayıf seviyesine yöneldi.

(22:15'te güncellendi)