Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu Finlandiya Başbakanı Juha Spila ile düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Başbakan, 50 milyon kişinin kimlik bilgilerinin sızdırılmasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede konuyu ciddiyetle ele aldıklarını belirterek "Bütün vatandaşlarımız bu konularda gerekli tedbirin alındığından emin olmalı. Tabii siber suçlar, bu tür aktiviteler bütün dünya için büyük tehdit oluşturuyor. Devletlere, kurumlara emanet edilmiş kişisel verilerin korunması önem taşıyor. Başbakan olarak benim kişisel verilerin ne kadar mahrem ve önemli ise herhangi bir vatandaşımızınki de o ölçüde önemlidir." dedi.

Ala: Herhangi bir sızma yok

İçişleri Bakanı Efkan Ala da, iddialara ilişkin, "Bizim MERNİS programında yani nüfus hizmetlerini sunduğumuz Nüfus Genel Müdürlüğünden herhangi bir sızma yok." dedi.

Ala, Mecliste gazetecilerin, "50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin sızdığına yönelik iddialara ne diyorsunuz?" sorusuna, "Nereden sızdığına, ne zaman olduğuna dair, ta 2009’daki bir hadise, yeniden gündeme getiriyorlar. Bizim MERNİS programında yani nüfus hizmetlerini sunduğumuz Nüfus Genel Müdürlüğünden herhangi bir sızma, herhangi bir dışarıya çıkma yok" yanıtı verdi, vatandaşların rahat olmasını ve endişe etmemesini istedi.

Ala, "Bu bakımdan yani nüfus hizmetlerinden Nüfus Genel Müdürlüğünden, İçişleri Bakanlığından, kimliklerin tutulduğu birimde, Nüfus Genel Müdürlüğünün sisteminden bir sızma yok" ifadesini kullandı.