Advertisement

(23:25'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, sağlık hizmeti hisse senetlerinin ralli gerçekleştirmesiyle ve enerji üreticilerinin yükselen petrol fiyatlarıyla ralli yapmasıyla yükseldi. Standard & Poor's 500 Endeksi üç haftanın en iyi kazancını gerçekleştirdi. 

ABD ana endeksi, Pfizer Inc'nin Allergan Plc ile olan anlaşmasının bozulmasının ardından, şirketlerin yönelerini potansiyel ortaklara çevirecekleri söylentilerinin, bioteknoloji hisse senetlerinin dört aydan fazla sürenin en güçlü rallisini gerçekleştirmesine öncülük etmesiyle, üç günlük düşüşünü durdurdu. Petrol stoklarındaki beklenmeyen düşüş sonrası petrol ve enerji üreticileri üç haftanın en büyük kazançlarını gerçekleştirdi.

S&P 500 endeksi, işlemin son saatinde kazançların hızlanmasıyla, 9 Şubat'tan beri en büyük iki günlük kaybından iyileşti ve New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 1.1 yükselerek 2,066.71 seviyesine tırmandı. Yüzde 1 dolaylarında 1 yılı aşkın süredir hareket gerçekleştirmeyen endeks, arka arkaya iki yönlü büyük hareket sergilemiş oldu. 

Fed tutanaklarının yetkililerin yavaş küresel büyümenin şirket yatırımlarını azaltabileceği ve ABD ihracatını kısıtlayabileceği dair endişelerini göstermesinin ardından, hisse senetleri kazançlarını korudu.

Pfizer, Allergan ile olan 160 milyar dolarlık birleşme kararının bozulmasının ardından yüzde 5 artarak dört yılın en büyük rallisini gerçekleştirdi. Allergan ise, 2014'ten beri en büyük düşüşünün ardından, yüzde 3.4 yükseldi.  Nasdaq Bioteknoloji Endeksi yüzde 6 yükselerek, 2011'den beri en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Batı Teksas petrolü yüzde 5.2 tırmanırak, enerji üreticilerinin 11 Mart'tan bu yana en güçlü yükselişini sağladı.

(23:25'te güncellendi)