Advertisement

ABD'de haftalık ticari ham petrol stokları toplam 4,9 milyon varil azalış gösterdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 1 Nisan'la biten haftada, ülkede ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre 4,9 milyon varil, yani yüzde 0,9 azaldığını duyurdu.

ABD'de haftalık ham petrol stoklarının düşmesinin ardından Brent petrolün varili 39,18 dolara, Batı Teksas varili 37,45 dolara yükseldi. Böylece stoklar yedi hafta art arda yükseliş kaydettikten sonra ilk defa düştü ve söz konusu haftada 529,9 milyon varile ulaştı. Bir önceki haftada stoklar 534,8 milyon varil seviyesindeydi.

Piyasa beklentisi stokların 3,15 milyon varil artış göstermesi yönündeydi. Bir önceki haftada ise ticari ham petrol stokları 2,3 milyon varil artış göstermişti. ABD'de Stratejik Petrol Stokları da değişmeyerek söz konusu haftada, 695,1 milyon varilde kaldı.

Öte yandan, EIA, 1 Nisan'la biten haftada, ABD'nin ham petrol üretiminin bir önceki haftaya göre günlük ortalama 14 bin varil gerileyerek 9,008 milyon varil olduğunu açıkladı.

Ülkenin ham petrol ithalatı söz konusu haftada, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 494 bin varil azalarak 7,25 milyon varile düştü.

ABD'de haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin altında yükselmesinden sonra, küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki artış devam etti.

ABD'de Batı Teksas türü ham petrolünün varil fiyatı 37,45 dolara kadar yükselerek gün içinde yüzde 4'ün üzerinde artış kaydetmiş oldu. Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 39,18 dolara kadar yükselerek günlük kazancını yüzde 3'ün üzerine çıkardı.

Öte yandan, güne petrol fiyatlarındaki artış paralelinde kazançla başlayan New York Borsası şu sıralar yükselişini sürdürüyor.


AA