Advertisement

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in kademeli faiz artırma kararını koruyacağını söylerken, küresel büyüme ve güçlü doların, ABD ekonomisini hala etkileyen etkenler arasında olduğunu belirtti.

Loretta Mester Cleveland'taki konuşma metninde, 1 Nisan'da yaptığı konuşmanın benzeri olarak, "Erken faiz artırımının riskleri olduğu gibi, uzun süre beklemenin de riskleri var." dedi ve faiz artırımının ertelemenin ileride oranları sert değiştirmenin gerekli olması durumunda, volatilitenin artabileceğini vurguladı.

Cleveland Fed Başkanı, Aralık ayındaki uzun vadeli kişisel tahminlerini 25 baz puan düşürerek, işsizlik oranını yüzde 5 ve fed fon oranlarını yüzde 3.25 olarak gördü. Ayrıca, yılın ilk zamanlarındaki finansal piyasaların durumuna rağmen, ABD ekonomisine ait temel göstergelerin sağlam durduğunu işaret etti. Finansal durumların Aralık'takinden biraz daha kısıtlayı olduğunu söyleyen Cleveland Fed Başkanı, istikrarın birazının geri döndüğünü belirtti.

Loretta Mester, 2016 ekonomik büyüme tahminini yüzde 2.25- 2.5 arasında açılarken, iş açığının artmasını ve işsizlik oranının düşmesini beklediğini ifade etti.

Enflasyon oranlarının birkaç yıl içinde kademeli olarak yüzde 2 seviyesine geri döneceğini düşündüğünü belirten Mester, ayrıca doların güçlü kalmaya devam edeceğini çünkü ABD'deki gerçek büyümenin dışarıya da yansıması gerektiğini vurguladı.