Advertisement

Asya hisse senetleri, petroldeki yükseliş ve Fed'in Mart ayı toplantı tutanaklarının politika yapıcıların faiz artırımı konusunda acele etmeyeceklerini işaret etmesi sonucu yükseldi. Japonya hisseleri, yenin dolar karşısında 110 seviyesinin ötesine güçlenmesi ile birlikte dalgalı bir seyir izledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Tokyo saati ile 09:11'de 124.95 seviyesine çıktı. Enerji sektörü hisseleri, petrolün Çarşamba günkü yüzde 5.2'lik sıçramasının etkisi ile yükselişlere öncülük etti. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 15-16 Mart toplantısının tutanaklarına göre, Fed politika yapıcıları geçen ay, Nisan ayında faiz artırımına gidilmesi konusunu görüştü ve birkaç yetkili, bu adımın yanlış sinyal yollayacağını düşünerek bu görüşe karşı çıktı. Yen yükselişini beşinci güne taşımaya yöneldi.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisi Michael McCarthy, "Oldukça güvercin bir Fed gördük ve petrol fiyatlarındaki ralli ile birlikte, piyasalarda olumlu bir performans izliyoruz," dedi ve "Risk alınan bir ortamda bulunmamıza karşın, ABD kar sezonu öncesi, piyasada temkinli bir duruş hakim" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.2 kadra yükseldi ve yüzde 0.3 kadar düştü. Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Avustralya'da  S&P/ASX 200 yüzde 0.1 yükselirken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi de aynı oranda çıkış gösterdi.