Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faiz oranlarının düşürülmesini istiyor. Ancak gıda fiyatları hayalkırıklığı yaşamasına neden olabilir.

Yıllık manşet enflasyon Mart ayında, büyük ölçüce gıda fiyatlarındaki düşüşlerden dolayı üç yılı aşkın soreinin en güçlü yavaşlamasını gösterdi. Ancak gıda ve enerji gibi volatil fiyatların içerilmediği çekirdek enflasyon bu denli iyileşmedi. Eğer Merkez Bankası borç verme faizini bu ay Mart'ta yaptığından daha fazla indirirse ve ardından gıda fiyatları yükselirse, analistlere göre, bu durum enflasyonda ve Türk lirasındaki kazançları tehdit edebilir.

Odeabank ekonomisti Şakir Turan, Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Çekirdek fiyat artışlarıdaki sınırlı yavaşlama, politika yapıcıların 20 Nisan'daki toplantıda 'agresif' faiz indirimlerine gitmelerini kısıtlamalı" dedi.

Türkiye, iki liderinin para politikasının yönü konusunda farklı düşündükleri bir dönemde, enflasyonu kontrol altına almada güçlük çekiyor. Bu durum, hükümetin cari işlemler açığını kapatabilmek için Döviz akışına ihtiyaç duymasından dolayı yatırımcılar için önemli bir nokta. Konu hakkında bilgiye sahip olan ancak görüşmelerin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynaklarıın geçen ay Bloomberg News'a bildirdiğine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek borçlanma maliyetlerinin büyümeyi olumsuz etkilediğini söylerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 5 olan hükümetin hedefinden oldukça uzaklaşan enflasyonu kontrol altına almak istiyor.

Bloomberg News