Advertisement

Fed yetkilileri geçtiğimiz ay, ABD ekonomisinin istikrarlı bir şejkilde büyümesi karşısında yükselen küresel risklerin konumlandırıldığı hareketli bir tartışma gerçekleştirmesinin ardından yılın ilk yarısında faiz artırımı ihtimalini azaltan “yavaş ilerleme” stratejisinde anlaştılar.

Washington'da Fed Mart ayı toplantısına ait Çarşamba günü açıklanan tutanaklarda “Bazıları faizleri artırma konusundaki temkinli yaklaşımın sağduyulu olacağı yönündeki görüşlerini ifade etti veya faizleri Nisan ayı kadar yakın bir zamanda artırmanın uygun olmadıklarını düşündükleri bir acelecilik hissinin sinyalini vereceğine ilişkin endişelerini belirttiler” ifadesi yer aldı.

Tutanaklarda diğer görüşe ilişkin ise, “Bunun tersine, bazı diğer katılımcılar, Fed Nisan ayı toplantısında Federal fonlama oranı hedef aralığının artılırması, ekonomik verilerin beklentileri karşılaması durumunda garantilenmiş olabilir” sözleri yer buldu. Kansas City Fed Başkanı Esther George gibi karar muhalif birkaç yetkili, Mart ayında faiz artırımına gidilmesini savundu.

Fed yetkilileri Mart ayı toplantısında bu yıl gidilecek olası faiz artırımlarının sayısını da azaltarak, Aralık ayında belirlediği dört artırımdan ikiçeyrek puanlık artırıma çekti. Fed tutanakları Başkan Janet Yellen'ın toplantı sonrası basın açıklamasını onayladı: Büyümeyi rayında tutmak için, politika büyümeye ilişkin tehditlere karşılık verecek ve aynı zamanda verilere göre şekillenecek.