Advertisement

Dolar kayıplarını ikinci güne taşıyarak yen karşısında 17 ayın düşüğüne geldi. Gelişen piyasa hisse senetleri, Fed Mart ayı tutanaklarının ABD politika yapıcıların faiz artırımı konusunda aceleci davranmayacaklarını işaret etmesi ardından doların düşmesiyle birlikte, yükseldi.

Doların zayıflaması, Japonya Yeni'ni Ocak ayından beri görülen en uzun yükseliş sürecini gerçekleştirmesinde etkili oldu ve euroyu 5 ayın zirvesine taşıdı. Gelişen piyasa hisse senetleri göstergesi, sağlık ve enerji şirketleri öncülüğünde üç günden bu yana ilk kez yükseldi. Malezya Ringiti, ABD petrol stoklarındaki beklenmedik düşüşün petrol fiyatlarındaki artışı üçüncü güne taşımasının etkisiyle tırmandı.

Fed yetkilileri, Mart ayı toplantısında ABD ekonomisinin görece güçlü durumuna değinmiş olsalar da küresel görünümün karşı karşıya olduğu ısrarcı rskler ABD ekonomisindeki olumlu görünümü gölgede bıraktı. Traderlar Nisan ayında gidilecek bir faiz artırımına yüzde 0 ihtimal verirlerken, Aralık ayı toplantısına kadarki hiçbir ihtimal yüzde 50'nin üzerinde çıkmıyor.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Elimizde güvercin bir Fed ve petroldeki yükseliş var, piyasalarda olumlu bir performans görüyoruz” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, TSİ 10:51'de yüzde 0.17 gerileyerek 1180.57 puan oldu.

Euro/Dolar paritesi yüzde 0.05 artarak 1.1405 seviyesine alıcı bulurken, dolar/yen yüzde 1.14 düşerek 108.55'den işlem gördü.