Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) para politikası toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre Yönetim Kurulu Üyeleri, Mart ayında daha sert faiz indirimini tartıştılar..AMB'nin 25 üyeli Yönetim Konseyi ayrıca negatif faizlerin olumsuz etkileri olduğuna dair 'çok az' kanıt olduğu kanısına vardı.

Tutanaklara göre üyeler küresel ekonomik görünümün kötüleştiğine dikkat çekti. Yine tutanaklarda güçlü politika tepkisine ihtiyaç duyulduğu belirtilirken paketin içeriğine dair farklı görüşler olduğu görüldü.

Mevduat faizlerinde daha fazla indirimin bankaların karlılığı üzerinde baskı oluşturacağına dair endişeler de tutanaklarda yer aldı.

Tutanaklar bazı AMB üyelerinin Mart ayında daha fazla faiz indirimi için istekli olduğunu ve gelecekte daha fazla faiz indiriminin masada olduğunu gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası Mart ayı toplantısında mevduat faizi, politika faizi ve marjinal borç verme faizini indirme kararı almıştı. Banka ayrıca, varlık alım miktarını nisan ayından itibaren 60 milyar eurodan 80 milyar euroya yükseltmişti.