Advertisement

Altın, yatırıcmıların ABD'de faizlerin daha da artırılacağına ilişkin beklentilerini düşürmesi ve buna bağlı olarak metalie yönelik değer koruma amaçlı alımların artmasının etkisi ile, bir ayı aşkın sürenin en iyi haftalık yükselişine yöneldi.

Spot altın Singapur saati ile 09:38'de ons başına 1,237.07 dolar seviyesinde seyrediyordu ve bu haftayı yüzde 1.2 kazançla geçmeye yöneldi. Bu 4 Mart'tan bu yana en iyi haftalık kazancı işaret ediyor. Fiyatlar Perşembe günü yüzde 1.5 sıçradı.

Altın, küresel ekonomiye ve piyasa kargaşasına ilişkin endişelerin Fed'i borçlanma maliyetlerini artırmaktan kaçınmaya yöneltmesinin etkisi ile, yılın ilk çeyreğinde, son 30 yılın en iyi çeyrek dönem performansını gösterdi. Traderlar, Fed'in bu yıl yalnızca bir kez bile faiz artırımına gitmesini yüzde 50'nin altında bir olasılıkla fiyatlıyor. Bu durum, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının diğer yatırım araçlarına kıyasla rekabet gücünü artırıyor. Asya hisse senetleri, küresel satış dalgasının bir parçası olarak, kayıplarını üçüncü haftaya taşımaya hazırlanıyor.

Sydney'de Australian Bullion Co. baş ekonomisti Jordan Eliseo, "Altın dün diğer bir güçlü gününü daha yaşadı ve bu, risk varlıklarındaki düşüşten kaynaklandı," dedi ve "Yatırımcılar yılın ilk çeyreğinde altının güvenli liman niteliğinin yeniden farkına vardı. 1,200 dolar civarında güçlü bir taban var ve elatın buradan daha da yükselebilir" şeklinde görüş bildirdi.