Advertisement

Perakende satış hacmi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 3,6 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın şubat ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi şubatta bir önceki aya göre yüzde 3,6 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 5,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 4,3 yükseldi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 9,6, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 7,5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,5 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,6, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 5,2 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9 yükseldi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 8,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 9,5 artış kaydetti.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 4, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 14,8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 10,4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,1 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 27,8 düştü.

- Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro şubatta bir önceki aya göre yüzde 4 arttı. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 6,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,3 yükseldi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,2 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 16,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 19,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 4,3 artış gösterdi.

AA