Advertisement

Saxo Bank A/S'ye göre petrol yatırımcıları fiyatların istikrarlı bir şekilde toparlanacağına dair işaretleri, OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri arasında üretim miktarının dondurulmasına ilişkin sağlanabilecek olası anlaşmadansa, ABD arzında arıyorlar.

OPEC üyeleri ve grup dışındaki üreticiler, bu ay Katar'da bir araya gelerek üretim miktarının dondurulmasını tartışacaklar. Bankanın emtia stratejisi birim yöneticisi Ole Hansen'e göre, bazı katılımcıların halihazırda rekor düzeyde üretim yapıyor olması, anlaşma çıkması durumda dahi fiyatlar üzerinde sınırlı bir etki olacağını işaret ediyor. Hansen, ABD kaya petrolünde artışla biriken petrol arz fazlasının etkisiyle petrol piyasasının yeniden dengelenmenin, ABD sondaj faaliyetleri üzerinde söz konusu olası anlaşmadan daha fazla etkisi olduğunu söyledi.

Petrol, OPEC'in en güçlü üyesi olan Suudi Arabistan gibi ulusların ve Rusya'nın üretim miktarını donduracağı ve arz fazlasının daralacağı yönündeki spekülasyon ile Şubat ortasında yükselişe geçti.

Hansen, “Piyasa kandırılabilir, ve biz kandırıldık. Ocak'ta sözlü müdahalenin ilk işaretleri görüldüğünden beri petrol fiyatlarında yaklaşık yüzde 50 toparlanma gördük. Böylece, bir şey yapılmadan çok yol katedildi, bu yüzden bu aşamada piyasayı gerektiği zaman hamle yapılacağı inancında tutabilirlerse memnun olacaklarını düşünüyorum” dedi.