Advertisement

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk istifa ettiğini bildirdi. Haftalık yaptığı 10 dakika isimli halka sesleniş televizyon konuşmasında Yatsenyuk, istifa kararını 12 Nisan’da parlamentoya göndereceğini bildirdi. İstifa etmesinde bazı değişik faktörler olduğunu dile getiren Yatsenyuk, yaratılan siyasi krizin yapay olduğunu ileri sürdü.

Parlamentoda 16 Şubat’ta hükümet aleyhinde verilen gensorunun reddedilmesinin ardından koalisyonu oluşturan Batkivshçina ve Samopomoç partilerinin de desteğini çekmesiyle Yatsenyuk hükümeti parlamentoda çoğunluğu kaybetmişti.

Devlet Başkanı Petro Poroşenko, şubat sonunda, koalisyon partilerine başbakan adayını, bakanlar kurulu adaylarını ve reform programlarını belirlemeleri çağrısında bulunarak, herhangi bir erken seçime izin vermeyeceğini belirtmişti.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, istifa kararının ardından partisi Halk Cephesi’nin koalisyonda kalacağını bildirdi.

Yatsenyuk, istifa kararı ile Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, 12 Nisan’da Parlamento’da yapılacak istifa kararının oylamasında kendi partisi Halk Cephesi’nden destek istedi.

Yatsenyuk, “Benim kararıma destek vermenizi ve ortak işlerimize devam etmeyi rica ediyorum. Halk Cephesi koalisyonda kalıyor. Çünkü bu şimdi devleti korumak için tek yoldur” ifadelerini kullandı.

Bugünden itibaren artık hükümet başkanı olmaktan daha çok sorumluluk sahibi olduğunu kaydeden Yatsenyuk, yeni seçim yasası, anayasa reformu, yeni hükümette koalisyonun kontrolü, Ukrayna’ya uluslararası destek, AB ve NATO üyeliği gibi konuların kendi programının sadece bir parçası olduğunu ifade etti.

Geçen hafta, koalisyon tartışmaları konusunda parti yetkilileri tarafından Petro Poroşenko Bloku ile Halk Cephesi'nin birlikte hükümet kurma konusunda anlaşmaya çok yakın olduğu ifade edilmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Parlamento Başkanı Vladimir Groysman’ın yeni hükümeti kurmasını beklediğini bildirdi.

Poroşenko, Ukrayna televizyon kanallarından ortak verilen yayında hükümet krizi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu hafta parlamentodan yeni bir koalisyon ve başbakan adayını belirlemesini beklediğini söyleyen Poroşenko, “Gelecek hafta, tercihen salı günü parlamentodan iyi haberler bekliyoruz. Umarım parlamentonun çoğunluğu koalisyonu oluşturacak ve yeni bir başbakan adayını bana sunacaklardır” diye konuştu.

Parlamento Başkanı Vladimir Groysman’ın, Başbakanlık görevine getirilmesini beklediğini kaydeden Poroşenko, herhangi bir isim ile de çalışmaya hazır olduğunu vurguladı.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, bugün istifa ettiğini açıklamış, istifa kararını 12 Nisan’da parlamentoda oylamaya götüreceğini bildirmişti.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk’un istifa kararını açıklamasının ardından muhalefet "erken seçim" çağrısı yaptı.

Parlamentoda 43 milletvekiline sahip Muhalif Blok, internet sayfasından yaptığı açıklamada, Yatsenyuk’un istifasından sonra ülkede erken seçim ilan edilmesini istedi.

Yatsenyuk’un istifasının koalisyonun tamamıyla dağılması anlamına geldiği bildirilen açıklamada, Yatsenyuk’un açıklamasının "şubat ayında dağılan iktidarın" göstergesi olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Başbakanın istifası, beş partinin bulunduğu koalisyonun dağılması demektir. Bir buçuk yıl, bu koalisyon ve onun hükümeti Ukrayna’ya ve devlete büyük zarar verdi" ifadesi kullanıldı.

AA