Advertisement

İhracat Beklenti Endeksi, yılın ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre 11,8 puan artarak 111,7 seviyesine yükseldi. İthalat Beklenti Endeksi ise 5,2 puan artarak 103,1 seviyesine ulaştı.

Ekonomi Bakanlığı, bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni açıkladı.

Buna göre, İhracat Beklenti Endeksi, ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre 11,8 puan artarak 111,7 seviyesine çıktı. Bu yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğe göre, İhracat Beklenti Endeksine dahil edilen sorulardan gelecek üç ay için ihracat ve ihracat sipariş beklentilerine ilişkin soruların endeksi artış yönünde etkilediği, son 3 aydaki ve şu anda kayıtlı ihracat siparişi düzeyine ilişkin soruların ise endeksi azalış yönünde etkilediği gözlendi.

Ayrıca gelecek üç aydaki ihracat ve ihracat sipariş beklentileriyle son üç aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlardayken, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanlarda seyretti. Bu etkilerin sonucunda İhracat Beklenti Endeksi 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 6 puan arttı.

İthalat Beklenti Endeksi arttı

İthalat Beklenti Endeksi, 2016 yılının ikinci çeyreğinde birinci çeyreğe göre 5,2 puan arttı. Bu yılın ilk çeyreğinde 97,9 olan endeks, ikinci çeyrekte 103,1 seviyesinde gerçekleşti.

Aynı dönemde İthalat Beklenti Endeksini oluşturan sorulardan gelecek üç aya ilişkin ithalat ve birim ithalat fiyatı beklentilerine ilişkin soruların endeksi artış yönünde etkilediği, son üç aydaki ve mevcut durumdaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların ise endeksi azalış yönünde etkilediği görüldü.

Öte yandan, gelecek üç aydaki ithalat ve birim ithalat fiyatı beklentileriyle son üç aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlardayken, mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksi bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük puanda seyretti. Bu etkilerin sonucunda İthalat Beklenti Endeksi 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre 7,1 puan arttı.