Advertisement

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Cumartesi günü Samsun'da yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın "radikal" adım atarak piyasayı şaşırtması gerektiğini savundu.

Elitaş, Merkez Bankası'nın "radikal" adım atarak borçlanma maliyetlerini düşürmesi gerektiğini ve bu yolla yatırımların teşvik edilerek Türk şirketlerinin dünya piyasalarında daha rekabetçi hale geleceğini savundu.

Elitaş, geçen ay gecelik borç verme faizinde yapılan 25 baz puanlık beklenilen faiz indirimi gibi değil, piyasaları şaşırtacak derinlikte bir faiz indirimine ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Elitaş "radikal" indirim ibaresine ilişkin sayısal bir açıklamada bulunmadı.

Elitaş, "Bu miktarı hesaplamanın imkanı yok. Rakidal indirimden kasıt kamuyu şaşırtan bir oran demek. Eğer piyasa beklentisi 25 baz puan ise, bu radikal bir karar değildir." dedi.

Elitaş, faiz indirimleri sayesinde sanayicilerin sermayelerini faiz ödemeleri yerine yatırımlar için kullanabileceğini söyledi. 

Ekonomi Bakanı Elitaş, Merkez Bankası'nın repo ihalelerinin süresini 1 haftadan daha uzun bir süreye uzatabileceğini söyledi.