Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek için uyguladıkları sıradışı önlemlerin veriminin azalabileceğini ve Avrupa Merkez Bankası'nın parasal genişleme programının kilit bir bölümünün "belirli bir risk" taşıdığını ancak bu riskin azaldığını söyledi.

Mersch, Cumartesi günü İtalya'da yaptığı açıklamada, AMB ve diğer merkez bankalarının ekonomik toparlanmayı desteklemek amacıyla kullandığı çeşitli politika enstrümanları değerlendirdi.

Mersch konuşmasında, "'Kazanımlar' değerlendirildiğinde, bu enstrümanların kullanımının çok yüksek oranlara yükselmesiyle verimlerinde bir noktadan sonra azalma görülebilir." dedi.

AMB geçtiğimiz ay faizleri rekor seviyeye indirdiğinden ve şirket tahvillerini de tahvil alım programına dahil ettiğinden bu yana, politika yapıcılar AMB'nin yeni bir genişlemeci hamle yapmak için alanının bulunduğunu tekraren vurguladı. Bu vaat finansal piyasalarda negatif faizlerin kullanımından doğan artan rahatsızlık ve çok düşük seviyelerdeki enflasyonun bu teşviklere dahi tepki vermediği bir ortamda geldi.