Advertisement

Suriye'den ateşlenen 2 roket mermisi Kilis'e düştü, olayda 1 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Suriye'den atılan 2 roket mermisinden biri otogar civarındaki boş araziye düştü, diğeri ise İbni Sina Caddesi'ndeki 4 katlı pansiyonun birinci katına isabet etti. Patlamada yaralanan 8 kişi, 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı.Yaralılardan belediye çalışanı Mehmet Emin Onarıcı (42), kaldırıldığı Kilis Devlet Hastanesindeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Mermilerin düştüğü bölgede, bazı bina ve araçlarda hasar oluştu.

Bu arada, roket mermisi isabet eden binanın karşısındaki Kilis Belediyesi Geçici Eğitim Merkezi'nde eğitim gören Suriyeli öğrenciler tahliye edildi.
Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi gönderildi. Polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi aldı.

Valilikten yapılan açıklamada, Suriye'den geldiği tahmin edilen 2 roket mermisinin, Kilis şehir merkezindeki muhtelif yerlere düştüğü belirtildi.

- Kilis Belediye Başkanı Kara'nın açıklaması

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kilis maalesef dış terör olaylarıyla karşı karşıya. Gerçekten övünerek söylüyoruz Kilis, güvenilir bir Ensar şehri, fedakar şehir ve yardım sever şehir. Ama ne yazık ki Suriye’de dünyanın en vahşi olayı ve insanlık soykırımı da meydana geldiği için müthiş bir sıkıntı var. Ondan dolayı dış terör Kilisimizi doğrudan etkiliyor. Muhtelif zamanlarda Kilis’e roketler atıldı ve bir çok insanımız yaralandı. Bugünde bir belediye personelimiz refüj çalışması yaparken şehit oldu. Ailelerine sabır diliyorum Kilis’imize geçmiş olsun." diye konuştu.

Kara, bu olayları fırsat bilerek ve siyasi ranta çevirmek isteyenleri olduğunu belirterek, "Kilis her yerde ensar şehri olarak bilinirken bizim buradaki bazı siyasi siyasi rantçılara fırsat verecek şekilde eylemlere girmek yanlış. Şunda biz halen tehlike altındayız buna rağmen insanlara toplanın çağrısı yapanlara bizim insanlarımızın fırsat vermemiz lazım." diye konuştu.

- "Vatandaşların her türlü zararı karşılanacak"

Olayın hemen akabinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisini aradığını aktaran Kara, şunları söyledi:

"Ölen vatandaşlarımızın her türlü zararı karşılanacak, Başbakanımız bunun talimatını verdi. Yarın itibariyle birkaç bakanımız Kilis’ gelip gerekli incelemeleri yapacak. Başbakanımız, Genel Kurmaya Başkanlığıyla görüştü ve her türlü talimat verdi. Biz de her türlü tedbirimizi aldık. Bu olayları devlet ve millet aleyhine kullanmamak lazım. Dükkanları yağmalayıp 'vali istifa etsin belediye başkanı istifa etsin' diye bağırma isteyenler olabilir ama hesap siyasiyse bunun hesabının görüleceği yer seçim arenasıdır.”

Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir konuşmasında Kilis’ten ilçe diye bahsettiğini öne süren Kara, "Kılıçdaroğlu halen Kilis’in il olduğunun bile farkında değil. Kilis'in özellikle Kılıçdaroğlu’na ve dünyaya tanıtabilmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

AA