Advertisement

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş Merkez Bankası'nın yeni Başkanı olan Murat Çetinkaya'yı piyasalar gibi kendisinin de olumlu karşıladığını belirtti.

Elitaş konuya dair şu açıklamayı yaptı, "Çetinkaya bankacılık sektöründe uzman bir arkadaşımız. Yetenekli bir değer. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Zaten kendisi Merkez Bankası Başkan yardımcılığı yapmış . Piyasaların olumlu karşıladığını görüyoruz bu da bizim için önemli"

Merkez Bankası Başkanı olarak alınacak her kararın ekonomiyi olumsuz veya olumsuz etkileyebileceğini kaydeden Elitaş "Bugüne kadar başkanlar hep hassas davranmışlardır. Çetinkaya'nın da bu tavrı sergileyeceğini düşünüyorum. Piyasaların olumlu karşıladığı gibi ben de çok olumlu karşılıyorum" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, dün Merkez Bankası'nın yeni başkanının Murat Çetinkaya olarak belirlendiğini açıklamıştı. Çetinkaya, 29 Haziran 2012 tarihinden itibaren Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Elitaş, “Bakanlar Kurulu yapılırken Sayın Çetinkaya’nın kararnamesi Hükümet tarafından imzalandı. Hayırlı uğurlu olmasını istiyoruz. Bankacılık sektöründe uzman bir arkadaşımız. Özgeçmişine baktığımızda yetenekli bir değer. Zaten Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı yapmış süreçte de. Kamuoyunun, piyasaların olumlu karşıladığını görüyoruz. Bu da bizim için önemli. Başarılar diliyoruz. Merkez Bankası Başkanlığı zor bir iş. Alacağınız her türlü karar, söyleyeceğiniz her söz ekonomiyi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Bugüne kadar Merkez Bankası başkanları hep hassas davranmışlardır. Sayın Çetinkaya’nın da aldığı bu kültür çerçevesinde aynı davranış şeklini sergileyeceğini düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Bir basın mensubunun, TCMB’nin faiz politikasında Çetinkaya döneminde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine de Elitaş, “Merkez Bankası Başkanı daha görevine başlamadı, 19’unda başlayacak göreve. Başladıktan sonra o performansını en iyi şekilde değerlendirecektir.” ifadelerini kullandı.