Advertisement

Asya hisse senetleri, yükselen petrol fiyatlarının enerji üreticilerinin hisselerini desteklemesi ve yendeki düşüşün Japonya hisselerine alım getirmesi sonucu yükselişini altıncı güne taşıdı ve altı ayın en uzun yükseliş dönemini gerçekleştirmeye yöneldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 yükselerek, Tokyo saati ile 09:07'de 128.31 puana çıktı. Japonya'da Topix Endeksi, yenin Salı günkü kayıplarını koruması ile birlikte yüzde 1.6 yükseldi. Petrol dün, Rusya ve Suudi Arabistan'ın üretimin dondurulması konusunda anlşama için adım atmalarının etkisi ile Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Sanayi metaller ve demir cevheri fiyatları da arttı. Standard & Poor's 500 Endeksi (S&P 500) yüzde 1 yükseldi. Dikkatler Çin'de açıklanacak olan dış ticaret verilerine çevrildi.

Sydney'de Petersons Securities Ltd. stratejisti Tony Farnham, "ABD hisse senetlerinde ve aynı zamanda petrol ve baz metallerde dün gece görülen sağlam yükselişlerin ardından, Çarşamba günkü işlemlere olumlu bir başlangıç bekleniyor," dedi ve "Petrol fiyatlarındaki yükseliş yatırımcılara risk almaları için ek sebep sağladı" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.7 ve Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.6 yükseldi. Güney Kore ve Tayland'da piyasalar tatil nedeniyle kapalı.