Advertisement

Çin hisse senetleri, Mart ayı ihracat verisinin beklentinin üzerinde gelmesi ardından hammade ve enerji şirketlerinin öncülüğünde, üç ayın zirvesine tırmandı.

Şanghay Bileşik Endeksi, seans arasında yüzde 2.1 yükseldi. Endekste düşen her bir hisse senedine akrşılık 22 hisse değer kazandı. Şubat ayında yüzde 25 azalan Çin Mart ayı ihracat verisi, bir önceki yılın aynı dönemine göre dolar cinsinden yüzde 11.5 artış kaydetti. Yanzhou Coal Mining Co. hisseleri yüzde 8.2 değer kazanarak, yakıt üreticilerinin kazançlarına öncülük etti. Jiangxi Copper Co. yüzde 9.2 arttı.

İhracat verisi, ekonomi toparlanmaya ilişkin işaretlere bir yenisini eklemiş oldu. Şanghay hisse senedi göstergesi, Ocak düşüğünden Salı gününe kadar yüzde 14 yükseldi. Yükselişte, dünyanın ikinci büyük ekonomisinin istikrara kavuştuğu yönündeki beklentiler etkili oldu. Endekste 30 günlük volatilite, bir yılın düşüğüne geriledi.

Şanghay'da Hengsheng Asset Management Co. fon yöneticisi Dai Ming, “Ekonomik toparlanma için balayı dönemindeyiz. Kısa vadede, iyileşme gösteren verilerle birlikte ekonomide tabiki sıçrama göreceğiz” dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi 3,086.51 puana geldi. CSI 300 Endeksi yüzde 2.1 yükseldi. Hong Kong Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 3.6 artarak, altı haftanın en güçlü yükselişine hazırlandı. Hang Seng Endeksi yüzde 2.4 yükselerek altı günlük, yılın en uzun yükseliş serisine yöneldi.