Advertisement

Japonya parasını etkileme gücü nedeniyle “Bay Yen” ismiyle anılan eski Maliye Bakan Yardımcısı Eisuke Sakakibara, Başbakan Shinzo Abe'nin politikalarının etkisini yitirmesiyle birlikte yenin değer kazanmasını önlemek amacıyla müdahale edilmesinin faydasız olduğunu ifade etti.

1997 ve 1999 yılları arasında Maliye Bakanlığı'nda kur müdahalelerine ilişkin görev yürüten Eisuke Sakakibara, Japonya güçsüz bir yen istese bile, “Abenomics'in son tüketim tarihine yaklaşmasıyla”, hükümet tarafından atılacak herhangi bir adımın faydasız olacağını ifade etti. Bay Yen, Japonya Merkez Bankası (BOJ) teşviğinin artırılmasının yeni, dolar karşısında yıl sonunda 100 seviyesine giderken sadece geçici olarak yavaşlatacağını aktardı.

Sakakibara, “Bugünkü durumda, Japonya müdahale etmeyi aklından bile geçirmemeli. Ekisi olmayacakken müdahalede bulunmaktan daha saçma bir şey olamaz. Belki de istenenin tam tersi yönde etki edecektir” dedi.

2012 yılı sonlarından bu yana yendeki yüzde 39'luk değer kaybı, BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda'nın enflasyonu canlandırma çabalarının önemli bir parçası oldu. Bu yıl ise güvenli varlıklara olan talebin artmasıyla, yen değer düşüşüne ara verdi. Yende daha fazla yükseliş imkanı olduğunu düşünen Sakakibara'ya göre merkez bankasının ek genişleme seçenekleri giderek daralıyor.