Advertisement

Altın, yatırımcıların ABD faiz artırımlarının temposuna yavaşlayan küresel büyümeye ilişkin endişelerinin etkisiyle, 2016 yılında pek çok taraftar topladı. UBS Group AG, altında yükseliş bekleyenler arasında yer almıyor.

UBS Küresel Varlık Yönetimi Asya Pasifik Bölge Yöneticisi Rene Buehlmann, Çarşamba günü Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği bir mülakatta, “Altın, kriz vev volatilite zamanlarında güvenli liman olduğunu bir kez daha kanıtladı. Altın fiyatlarındaki son yükselişin nedeni de buydu” dedi ve “bunun uzun vadede yatırımcı portföylerine, altının faiz getirisi olmadığı için, değer kazandıracağını düşünmüyoruz” şeklinde görüş bildirdi.

Finansal piyasalardaki kargaşa ve küresel büyüme endişelerinin Fed'in bu yıl para politikasında sıkılaştırmaya gitmesi yönündeki beklentilerin azalmasıyla altına olan talep arttı ve değerli metal otuz yıldan bu yana Ocak ayında Mart'a kadar en iyi çeyreklik performansını gerçekleştirdi.

Buehlmann, “Stres dönemlerinde sığınılabilecek iyi bir güvenli liman ve altın için güçlü bir tahminimiz bulunmuyor. Volatiliteyi azaltmak için portföy çeşitlendirmesinde iyi bir araç” dedi.