Advertisement

Dolar, ekonomist tahminlerine göre ABD ekonomik büyümesinin azalmadığını işaret edecek olan Çarşamba günkü veriler öncesinde yükseldi. Doların yükselişi, San Francisco Fed Başkanı John Williams bu yıl iki veya üç faiz artırımının makul olacağı yönündeki yorumunu destekledi.

Dolar, 16 önemli paranın 12'si karşısında yükselirken, traderların yen karşısında en son düşüşünüm aşırı olduğunu değerlendirmesiyle, en fazla Japonya parası karşısında değer kazandı. Bloomberg anketine katılan ekonomist tahminlerine göre Çarşamba günü açıklanacak olan veriler, perakende satışlarda ve üretici fiyatlarında artış olduğunu işaret edecek. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2016 küresel büyüme tahminini düşürürken, ABD ekonomisinin Japonya'dan daha hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor.

Stockholm'da SEB AB baş Döviz stratejisti Carl Hammer, “Dolarda görülen son çekilmenin anlık olduğunu görüyoruz. ABD ekonomik büyümesi iyi, Avrupa Merkez Bankası (AMB) teşviğe devam ederken, Fed faiz artırımına Eylül ayında gidebilir. Dolayısıyla, euro dolar karşısında 1.15'e kadar aşağı yönlü pozisyon almak için çekici” dedi.

Dolar, Londra saatiyle 10:14'te yüzde 0.5 yükselerek euro karşısında 1.1326 seviyesinden işlem gördü. Dolar, yen karşısında yüzde 0.6 yükselerek 109.23'ten alıcı buldu.