Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bir konferantaki konuşmasında, çek yasası düzenlemelerinin bittiğini, Meclise sevk edileceğini söyledi.

Tüfenkci “İş aleminin şikayetine konu olan ve beklenen çek yasasına ilişkin düzenlemeyi bitirdik. Önümüzdeki günlerde Meclise sevk edeceğiz.

Daha güvenli çeke itibar kazandırarak daha kolay ve güvenli ticaret yapabilmenizin önünü açmış olduk. Artık üreten firmalar çek kabul etmiyor. Çeke olan güvensizliğinden bankalarda kredi açarak işlemlerini yürütüyor.

Ticareti kolaylaştırmak, artırmak istiyorsak bankanın dışında kredi imkanları oluşturmalıyız. Şu anda Türkiye’de çek kredi olarak kullanılıyor. Sektörün birbirine açtığı kredi anlamına geliyor. Ciddi düzenlemeler yaptık kamuoyunda yakında paylaşacağız.” diye konuştu.

Şirket kurma ve tasfiyelerini çok basit hale getireceklerini belirten Tüfenkci, Şu anda dünya sıralamasında 55'inciyiz. Yeni düzenlemelerle 9.sıraya getireceğiz. Şirket kuruluşunu 2 güne indireceğiz. Maliyetini de yarı yarıya indireceğiz. Bir sürü bürokratik işlem var. Tek pencere sistemiyle işlemleri tek bir yerden yapılacak" dedi.

Yeni piyasa koşullarında perakendeci esnafın sorunlarını gidermek için her zaman açık olduklarını ifade eden Tüfenkci, "Piyasalar her gün değişiyor. Yeni piyasalara göre kendimizi ayarlamalıyız. En azından vitrinlerimizi, ambalajımızı değiştirmemiz lazım. Bakanlık olarak 2.el araba piyasasından tutun da emlak piyasasına kadar kural getirerek haksız rekabetin karşına geçmek istiyoruz."
"Perakendecilerin, esnafın, tüccarın Bakanıyız" diyen Tüfenkci, "Karşılaştıkları her sorunda onların yanındayız. Biz ülkemizin sağlam temellerle büyümesini istiyoruz. Konjonktürel hormonlu büyüme istemiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Zincir mağazalar nüfusu 2 binin altındaki yerlerde mağaza açmasın"

Tüfenkci ayrıca zincir mağazaların nüfusu 2 binin altındaki yerlerde, mahallelerde, köylerde mağaza açmamasını söyledi. Tüfenkci AVM’lere karşı olmadıklarını belirterek, “Ticari hayata çok müdahil olmak istemiyoruz. Bu çok doğru da değil. Önemli olan yerel marketler de oralarda yer alabilir, orada faaliyet gösterebilir. Ama biz şunu sizlerin katkısıyla düzenlemek istiyoruz; zincir mağazalar nüfusu 2 binin altındaki yerlerde, mahallelerde, köylerde mağaza açmasın.” ifadelerini kullandı.

Geleneksel esnafın ve marketin hayatiyet bulması gerektiğini vurgulayan Tüfenkci, “O kültürü de öldürmeyelim. Küçük yerlerde yerel zincir de olsa açılması belli bir maliyeti getiriyor. Yerel zincirler olabilir, karlılık oranları olabilir.. Bunlar tartışılsın. Bizden bir düzenleme isteniyorsa bu sektörün talebi olarak, biz de bunu hayata geçirmeye varız. Buralarda kararlar çıkarsa biz de onu uygularız.” diye konuştu.