Advertisement

ABD'de haftalık ticari ham petrol stokları toplam 6,6 milyon varil yükseliş göstererek beklentilerin üzerinde arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 8 Nisan'la biten haftada, ülkede ham petrol stoklarının bir önceki haftaya göre 6,6 milyon varil, yani yüzde 1,3 arttığını duyurdu.

Piyasa beklentisi stokların 1,85 milyon varil artış göstermesi yönündeydi. Bir önceki haftada ise ticari ham petrol stokları 4,94 milyon varil azalış göstermişti. ABD'de Stratejik Petrol Stokları da değişmeyerek söz konusu haftada, 695,1 milyon varilde kaldı.

Ayrıca, söz konusu haftada benzin stokları 4,2 milyon varil azaldı ve distile ürün stokları 505 bin varil arttı. Rafineri kapasite kullanım oranı ise yüzde 91,4'den yüzde 89,2'e indi.

Öte yandan, EIA, 8 Nisan'la biten haftada, ABD'nin ham petrol üretiminin bir önceki haftaya göre günlük ortalama 31 bin varil gerileyerek 8,98 milyon varil olduğunu açıkladı.

Ülkenin ham petrol ithalatı söz konusu haftada, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 686 bin varil artarak 7,94 milyon varile yükseldi.

ABD'de haftalık ham petrol stoklarının beklentilerin üstünde yükselmesinden sonra, küresel piyasalarda petrol fiyatlarındaki düşüş devam etti.

 

AA